Po umówieniu się na konsultację do fizjoterapeuty dziecięcego z niemowlakiem, rodzice często zastanawiają się, jak będzie wyglądało spotkanie i czy mogą się do niego przygotować. Na pierwszą wizytę należy zabrać ze sobą książeczkę zdrowia dziecka, pieluszkę, można pomyśleć też o ulubionej zabawce dziecka, żeby czuło się bezpiecznie. Zachęcam również rodziców do spisania pytań dotyczących ich wątpliwości, co do rozwoju dziecka, bądź nagranie maluszka w warunkach domowych, gdyż często w pierwszym kontakcie z terapeutą dziecko nie prezentuje swoich naturalnych reakcji i wzorców ruchowych.

Cała terapia zaczyna się od wywiadu, który obejmuje okres ciąży, porodu i czas do momentu pierwszej wizyty u fizjoterapeuty. Następnie odbywa się jakościowe i ilościowe badanie rozwoju psychoruchowego dziecka i, jeżeli zachodzi potrzeba, czas na terapię. Terapia trwa około 45 minut, podczas których za pomocą rąk, terapeuta pracuje z ciałem dziecka, pokazując mu nowe pozycje i możliwości ruchu.

Rodzice często boją się reakcji dziecka na nową osobę, otoczenie i zadania. Zdarza się, że maluszek jest marudny czy też reaguje płaczem. Powodem tego płaczu może być głód, mokra pieluszka, zmęczenie czy też niepokój związany z nieznaną dziecku pozycją lub ruchem. W takiej sytuacji staramy się wyciszyć dziecko i wyeliminować źródło niezadowolenia, bo terapia bez płaczu jest terapią efektywniejszą!

Na zakończenie zawsze przeznaczam kilka minut na pytania rodziców oraz przećwiczenie w praktyce zaleceń, które dobieram do możliwości i wieku maluszka.

Zapraszam na konsultację!

Jeżeli jeszcze nie umówiłeś swojej pociechy do fizjoterapeuty – zapraszam do kontaktu!